Hadi tanışalım!
Levent, 4554, İstanbul, TR,
awa@atlaswebarts.com
Tel.: +90 535 935 51 13
Değer katacağınız bir fikriniz mi var?
work@atlaswebarts.com
Tel.: +90 535 935 51 13

Instagram’da Alışveriş

Genel Bakış

Instagram'da Alışveriş Hakkında

Instagram’da Alışveriş, işletmenize insanların en iyi ürünlerinizi inceleyebileceği çekici bir vitrin sunar. Instagram’da Alışveriş ile, organik gönderileriniz ve Hikayeleriniz üzerinden öne çıkan ürünleri paylaşabilir veya insanların ürünlerinizi Ara ve Keşfet kısmında keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Birisi gönderinizdeki bir ürün etiketine veya hikayenizdeki bir ürün çıkartmasına dokunduğunda, aşağıdakileri göreceği bir ürün açıklaması sayfasına yönlendirilir:

Gönderinizdeki ürünün bir görseli
Ürünün açıklaması
Ürünün fiyatı
Müşteriyi doğrudan ürünü satın alabileceği internet sitenize yönlendiren bir bağlantı

Instagram’daki bir alışveriş gönderisi ve hikayesinin nasıl göründüğüne ilişkin bir örnek şöyledir:

 

 

Daha fazla bilgi alın:

Instagram’da Alışveriş Özelliği Kurulum Kılavuzu

Instagram'da Alışveriş Uygunluğu

Instagram hesabınızın ürünlerin etiketlenebildiği bir pazarda bulunması gerekmektedir. Hesabınız bu özelliğin kullanılabildiği bir pazarda bulunmuyorsa veya uygun pazarların dışında Instagram’da Alışveriş özelliğini ayarlamak için bir VPN ya da proxy hizmeti kullanıldıysa, ürünleri etiketleme özelliğini kaybedebilirsiniz.

İşletme veya içerik üretici hesabınız aşağıda belirtilen pazarlardan birinde bulunuyor ve bu gereklilikleri karşılıyorsa, Instagram’da Alışveriş için değerlendirilebilir ve onay alabilirsiniz.

Geçici olarak (ör. seyahat nedeniyle) uygun bir pazar dışında bulunuyorsanız, ürünleri etiketleme özelliğini de kaybedebilirsiniz. Hesabınızın yeniden erişim kazanması 2 hafta kadar sürebilir.

Kurulum

Ticaret Uygunluk Gereklilikleri

Bir işletme olarak Facebook Ticaret arayüzlerinde satış yapabilmek için Facebook hesabınızın veya Sayfanızın ya da Instagram profesyonel hesabınızın şu gereklilikleri karşılaması gerekir:

1. İlkelere uyma

Facebook hesabınız ve Sayfanız Facebook Hizmet KoşullarıTicari Koşulları ve Topluluk Standartları‘na ve Instagram profesyonel hesabınız Instagram Kullanım Koşulları ile Topluluk Kuralları‘na uygun olmalıdır.

Ek olarak, İşyeri SözleşmesiTicaret İlkeleriReklam İlkeleri ve Sayfa, Grup ve Etkinlik İlkeleri dahil olmak üzere ilkelerimize uyulmaması Facebook Ticaret arayüzlerine, Ticaret özelliklerine erişimin kaybedilmesine veya hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.

2. İşletmenizi ve domaininizi temsil etme

Facebook Sayfanız veya Instagram profesyonel hesabınız, doğrudan internet sitenizden ya da Alışverişi Facebook’ta veya Instagram’da Tamamlama özelliği ile satın alınabilen ürün ilanları içermelidir.

Alıcıları Facebook Ticaret arayüzlerinden desteklenen pazardaki bir internet sitesine yönlendiriyorsanız, Facebook’a satış yaptığınız kısaltılmamış tek bir domain sunmanız gerekir. Facebook Sayfanızın veya Instagram profesyonel hesabınızın belirtilen domainle ilişkili mağazayı veya internet sitesini temsil etmesi gerekir. Domaininizin size ait olduğunu onaylamak için Domain Doğrulaması sürecimizi tamamlamanızı isteyebiliriz.

3. Desteklenen bir pazarda yer alma

Facebook Ticaret arayüzlerini kullanabilmek için Facebook Sayfanızın veya Instagram profesyonel hesabınızın desteklenen pazarlarımızdan birinde olması gerekir. Facebook’taki Ticaret arayüzleri için desteklenen pazarları burada bulabilirsiniz. Instagram’da Alışveriş için desteklenen pazarları burada bulabilirsiniz.

Alışverişi Facebook’ta ve Instagram’da tamamlama özelliği şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde desteklenmektedir. Yeni konumların eklenmesi durumunda desteklenen pazarlar listemizi güncelleyeceğiz.

4. Güvenilir olduğunuzu gösterme

Facebook hesabınız ile Sayfanız veya Instagram profesyonel hesabınız, örneğin özgün ve köklü bir varlığa sahip olarak güvenilir olduğunu göstermelidir. Yeterli bir takipçi kitlesine sahip olmak da bu kapsamda olabilir.

5. Doğru bilgiler sunma ve en iyi uygulamaları izleme

Facebook Ticaret arayüzlerinde listelenen ürün bilgileri, fiyatlar ve stok durumuyla ilgili yanıltıcı bilgiler içermemelidir. Ürün ve para iadesi ilkelerinizin açıkça gösterilmesi ve internet sitenizden ya da Facebook veya Instagram’dan kolayca erişilebilmesi gerekir.

Herhangi bir zamanda bu gerekliliklerin karşılanmaması Facebook Ticaret arayüzlerine, Ticaret özelliklerine erişimin kaybedilmesine veya hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.

Facebook Ticaret arayüzlerine, bunlarla sınırlı olmamak üzere Facebook Mağazaları, Facebook Sayfa Mağazaları, Marketplace Mağazaları, Canlı Alışveriş ve Instagram’da Alışveriş dahildir.

Instagram Uygulamasında Instagram'da Alışveriş Özelliğini Etkinleştirme

Bu özellik şu anda bu sayfada listelenen pazarlardaki onaylanmış işletmelere sunulmaktadır.

Başlamadan önce

• Ürünleri gönderilerde ve hikayelerde öne çıkarabilmeniz için hesabınızın Instagram’da Alışveriş için onaylanmış olması gerekir.
• Instagram uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
• Instagram’da alışveriş özelliğini Instagram Uygulamanızdan etkinleştirebilmeniz için öncelikle Instagram’da alışveriş kurulumunu tamamlamış olmanız gerekir.
• Instagram Uygulamasında Instagram’da Alışveriş özelliğini etkinleştirme
• Instagram Uygulamasından ürünleri öne çıkarma özelliğini etkinleştirmek için:

 1. Profilinize gidin ve Menu simgesine dokunun
 2. Ayarlar‘a dokunun
 3. İşletme‘ye dokunun.
 4. Alışveriş‘e dokunun. Not: Alışveriş‘e dokunma seçeneği sadece Instagram’da Alışveriş özelliği için onaylanmış hesaplar tarafından kullanılabilir.
 5. Devam‘a dokunun
 6. Profesyonel hesabınıza bağlayacağınız bir ürün kataloğu seçin.
 7. Bitti‘ye dokunun.

Alışveriş seçeneğini görmüyorsanız hesabınız büyük olasılıkla değerlendirme aşamasındadır veya Instagram’da Alışveriş için onaylanmamıştır. Değerlendirme süreci birkaç gün sürebilir ancak bazen hesabı daha ayrıntılı incelememiz gereken durumlarda bu süre uzayabilir.

Daha fazla bilgi alın
Instagram’da Alışveriş İçin Kurulum Kılavuzu
Instagram Gönderilerine Ürün Etiketleri Ekleme
Instagram Stories’e Ürün Çıkartmaları Ekleme

Bir Kataloğu Instagram'a Bağlama Yolları
Bu özellik şu anda bu sayfada listelenen pazarlardaki onaylanmış işletmelere sunulmaktadır.

Instagram’da Alışveriş özelliğini kullanmak için öncelikle ürünlerinizi bir kataloğa yüklemeniz ve bu kataloğu Instagram hesabınıza bağlamanız gerekir. Bu adımdan sonra, hesabınızı Ayarlar‘da Alışveriş kısmından incelemeye gönderebilirsiniz.

Kataloğunuzu Instagram işletme hesabınıza bağlamanın üç yolu:

• Bir e-ticaret platformu kullanın. Shopify veya BigCommerce kullanıyorsanız doğrudan bu platformlar üzerinden Facebook’ta mağaza oluşturmayı seçebilirsiniz.

• Katalog Yöneticisi’ni kullanın. Yönettiğiniz veya erişiminiz olan mevcut bir kataloğa bağlanmayı planlıyorsanız, bu seçenek en iyisidir. Katalog Yöneticisi’nde yeni bir katalog da oluşturabilirsiniz.

• Facebook Sayfanıza bir mağaza kısmı ekleyin. Mağazanız Satın Alma Mesajı seçeneğini kullanıyorsa, Instagram’da Alışveriş özelliği için inceleme başvurusunda bulunamazsınız. Facebook Sayfanızda ülke veya yaş kısıtlamaları varsa, bu kısıtlamaların Instagram’da geçerli olmayacağını lütfen unutmayın.

Aklınızda bulundurmanız gerekenler

• Kataloğunuzdaki ürünleri silme: Kataloğunuzdaki bir ürünü sildiğinizde, Instagram’da bu ürünü öne çıkarma özelliği kullanılamaz. Ayrıca, silinen ilişkili etiketle ilgili istatistikleri de kaybedersiniz.
• Katalogları değiştirme: Instagram’da Alışveriş özelliğinde kullandığınız kataloğu değiştirirseniz mevcut ürün etiketleriniz taşınmaz, silinmez veya değiştirilmez. Kullanmak istediğiniz kataloğu İşletme Ayarlarınızdan değiştirebilirsiniz.

Yönet

Ürün Etiketlerini ve Mağazayı Düzenleme veya Silme

Instagram’daki görsel ve video gönderilerinde etiketlediğiniz ürünleri düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Gönderilerinizdeki Ürün Etiketlerini Düzenleme veya Kaldırma

Bir ürün etiketini düzenlemek için:

 1. Taşımak istediğiniz ürün etiketlerinin olduğu gönderiye gidin
 2.  (Android) veya  (iPhone) simgesine dokunun
 3. Düzenle‘ye dokunun
 4.  simgesine dokunun
 5. Etiketleri bulundukları yerden istediğiniz yere sürükleyin
 6. Bitti‘ye dokunun

Bir ürün etiketini silmek için:

 1. Silmek istediğiniz ürün etiketlerinin olduğu gönderiye gidin
 2.  (Android) veya  (iPhone) simgesine dokunun
 3. Düzenle‘ye dokunun
 4.  simgesine dokunun
 5. Silmek istediğiniz etiketlere dokunduğunuzda etiketler kaybolur
 6. Bitti‘ye dokunun

Mağazayı profilinizden silmek için:

 1. Instagram Hesabınıza bağlı ürün kataloğunuza gidin. Business Manager veya Katalog Yöneticisi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.
 2. Etiketlenmiş olan tüm ürünleri o katalogdan silin.
 3. Mağaza sekmesi profilinizden kaldırılacaktır.

Aklınızda bulundurmanız gerekenler

 • Kataloğunuzdaki Ürünleri Silme. Kataloğunuzdaki bir ürünü sildiğinizde, Instagram’da bu ürünü öne çıkarma özelliği kullanılamaz. Ayrıca, silinen ilişkili etiketle ilgili istatistikleri de kaybedersiniz.
 • Katalogları Değiştirme. Instagram’da alışveriş özelliğinde kullandığınız kataloğu değiştirirseniz mevcut ürün etiketleriniz taşınmaz, silinmez veya değiştirilmez. İşletme Ayarlarınızdan istediğiniz kataloğu değiştirebilirsiniz
 • Stokta Olmayan Ürünler. Bir ürünün stokları tükenmişse ilişkili ürün etiketi kaldırılır. Şu anda, ürün tekrar stoklara eklendiğinde ürün etiketi yeniden görünmemektedir.
Instagram'da Alışveriş Ürün Etiketi Onayları Hakkında
Bu özellik şu anda bu sayfada listelenen pazarlardaki onaylanmış işletmelere sunulmaktadır

Instagram’da Alışveriş özelliği ile etiketlediğiniz ürünler, ticaret ilkelerimize tabidir. Ticaret ilkelerimizin olası ihlallerini fark edersek gönderileri erteleyebilir veya kaldırabiliriz. İnceleme genellikle yalnızca birkaç saniye alır; ancak bazen ürünü daha ayrıntılı olarak incelememiz gerekebilir ve bu da daha uzun sürebilir.

 • Beklemedeki Ürünler. Gönderinizdeki bir ürün beklemedeyse, o sırada inceleniyordur. Etiketinizi ve etiketin durumunu görebilirsiniz ancak gönderinizi gören kişiler, onaylanana kadar ürün etiketini göremezler.
 • Birden Fazla Kez Etiketlenen Ürünler. Her ürün bağımsız olarak ürün onaylama sisteminden geçer, bu nedenle bazı ürünler değerlendirme sürecini diğerlerine kıyasla erken ya da geç tamamlayabilir.
Alışveriş gönderileri için hangi istatistikler sunulur?
Bu özellik şu anda bu sayfada listelenen pazarlardaki onaylanmış işletmelere sunulmaktadır.

Ürünlerin etiketli olduğu gönderilerde etkileşim ve tıklama verilerini takip edebilirsiniz. Bir gönderideki etiketli bir ürünü kaldırırsanız o gönderi için ürünle ilişkili istatistikleri kaybedeceğinizi lütfen aklınızda bulundurun. Kataloğunuzdaki bir ürünü silerseniz Instagram ürün etiketi kaldırılır ve ilgili gönderiler için ürün düzeyindeki istatistikleri kaybedersiniz.

İstatistiklere erişin

Gönderinizdeki görselin altında İstatistikleri Gör‘e dokunursanız işletme istatistiklerinin tümünü görebilirsiniz.

Başlıca gönderileri ölçümlere göre filtreleyin

İstatistik aracımız, çeşitli ölçümlere göre en iyi performansı gösteren alışveriş gönderilerini listelemenize olanak tanır.

 1. İşletme profilinize gidin
 2. Sağ üst köşedeki  simgesine dokunun.
 3. Gönderiler kısmında Daha Fazlasını Gör‘e dokunun
 4. Sonraki sayfanın başlığına dokunun.

Şimdi etiketli ürünlerin yer aldığı gönderileri ölçümlere göre filtreleyebilirsiniz.

Sorunları Giderme

Ürün ve Koleksiyon Onaylarıyla İlgili Sorunları Giderme
Bu talimatlar, alışveriş özelliğini kullanmak için onay almış ancak belirli ürünleri profillerine veya mağazalarına eklemede sorun yaşayan hesaplara yöneliktir. Alışveriş özelliğini kullanmak üzere onaylanmamış hesaplar için lütfen işletme onayı gerekliliklerimizi inceleyin.

Ticaret İlkelerimizi ihlal ediyor olabilecek durumlar tespit edersek ürününüzü veya koleksiyonunuzu bekletebilir veya kaldırabiliriz. İnceleme genellikle yalnızca birkaç saniye sürer ancak bazen ürünü daha ayrıntılı olarak incelememiz gerektiğinde bu süre daha uzun olabilir.

Gönderilerinizdeki ürünler veya mağaza beklemede ise: Ürününüz genel ilkemize aykırı olabilir. Ticaret İlkelerimize uyduklarından emin olmak için Ticaret Yöneticisi’nde kataloğunuzdaki veya koleksiyonunuzdaki ürünleri gözden geçirin. Kataloğunuzdaki bir ürünün yanlışlıkla reddedildiğini düşünüyorsanız ikinci bir değerlendirme talep edebilirsiniz.

Gönderi, mağaza veya koleksiyonunuzdaki ürünler onaylanmazsa: Ürününüz genel ilkemize aykırı olabilir. Ticaret İlkelerimize uyduklarından emin olmak için Ticaret Yöneticisi’nde kataloğunuzdaki veya koleksiyonunuzdaki ürünleri gözden geçirin. Kataloğunuzdaki bir ürünün yanlışlıkla reddedildiğini düşünüyorsanız ikinci bir değerlendirme talep edebilirsiniz.

Koleksiyonunuz beklemede ise: Koleksiyonunuz şu anda değerlendirme aşamasındadır. Koleksiyonu siz görebilirsiniz ancak mağazanıza bakan alıcılar göremez. Yukarı kaydırma özelliğini sadece onaylanmış bir koleksiyon için kullanabilirsiniz.

Koleksiyonunuz onaylanmazsa: Koleksiyonunuzdaki ürünleri incelerken seçtiğiniz başlık, açıklama ve ana görseli de gözden geçiririz. Bu bilgileri Ticaret Yöneticisi’nde düzenleyebilirsiniz.

Instagram'daki uygunsuz ürünleri nasıl şikayet ederim?

Her birimiz, Instagram topluluğunun önemli bir parçasıyız. Bir işletme profilinde ilkelerimizi ihlal ediyor olabileceğini düşündüğünüz bir şey görürseniz lütfen uygulamadaki şikayet etme seçeneklerini kullanarak bize yardımcı olun. Bu şikayetleri inceleyen ve ilkelerimize aykırı olan hesapları mümkün olabildiğince hızlı şekilde kaldırmak için çalışan ekiplerimiz vardır.

Bazen hoşunuza gitmeyen ancak ilkelerimize uygun olan gönderiler görebilirsiniz. Böyle bir durumda, gönderiyi paylaşan hesabı takip etmeyi bırakabilir veya engelleyebilirsiniz.

Etiketlenmiş bir ürünün yer aldığı bir gönderiyi şikayet etmek için:

 1. Ürünün etiketlendiği gönderiye gidin.
 2. Sağ üst köşedeki  simgesine (Android) veya  simgesine (iPhone) dokunun.
 3. Şikayet Et‘e dokunun ve bir neden seçin.
 4. (İsteğe Bağlı) Hesabın engellemesini kaldırmak isterseniz işletme profilinin sağ üst köşesindeki “…” simgesine ve Engellemeyi Kaldır‘a dokunabilirsiniz.

Etiketlenmiş bir ürünü şikayet etmek için:

 1. Ürünün etiketlendiği gönderiye gidin.
 2. Etikete dokunun.
 3. Sağ üst köşedeki  simgesine (Android) veya  simgesine (iPhone) dokunun.
 4. Ürünü Şikayet Et‘e dokunun ve bir neden seçin.
 5. Şikayet Et‘e dokunun.

Bir hesabı şikayet etmek için:

 1. Instagram’da işletme hesabına gidin.
 2. Ürün detayları sayfasında  simgesine (Android) veya  simgesine (iPhone) dokunun.
 3. Şikayet Et‘e dokunun.
 4. (İsteğe Bağlı) Hesabın engellemesini kaldırmak isterseniz işletme profilinin sağ üst köşesindeki “…” simgesine ve Engellemeyi Kaldır‘a dokunabilirsiniz.

Instagram’da alışveriş hakkında daha fazla bilgi alın.